Коснет: Американските војници не гинеле за да се создадат „Голема Србија“ и „Голема Албанија“

Од:

Амбасадорот на САД во Косово, Филип Коснет порача дека „американските војници не се бореле – а некои од нив и загинале – за да се создаде Голема Србија и Голема Албанија на Балканот.

Изјавата на Коснет во интервју за приштинскиот портал „Газета Блиц“ уследи по најавата на лидерот на Алијансата за иднинат на Косово (ААК) и кандидат на таа партија за претседател на државата, Рамуш Харадинај, дека ќе оргaнизира референдум за обединување со Албанија доколку Европската Унија не го смени односот кон Косово, пред се кога е во прашање либерализацијата на визниот режим за косовските граѓани.

Американскиот амбасадор вели дека би му било „криво доколку Косовците се откажат од државноста на Косово“.

– Мојот коментар за обединувањето (на Косово) со Албанија останува непроменет. Американските војници не се бореле – а некои од нив и загинале – за да се создаде Голема Србија и Голема Албанија на Балканот. Би го насочил вниманието на Уставот, кој повикува на мултиетничко општество со верски слободи за сите… Мислам дека Косово има корист од тоа што е мултиетничко и мултиконфесионално општество и разговорите за Голема Албанија, разговорите за Голема Србија на Балканот би претставувале предавање, би претставувале пораз и сметам дека тоа не е одговорот за проблемите на земјата и на регионот, порача Коснет.

Би можело да ве интересира

Филипс: Доколку Вучиќ навистина се грижи за Србија ќе ги нормализира односите со Косово

Ана Ололовска

Косовската министерка за финансии поднесе оставка, именуван нов министер

Жарко Настоски

Харадинај: Курти има лоша намера да формира влада со малцинствата

Косово: Претепан синот на политичарот Ненад Рашиќ, приведени седум лица

Ана Ололовска

Ќе се пребројуваат гласовите од речиси 500 косовски избирачки места

Жарко Настоски

Вучиќ: Ако Косово мисли дека нема потреба од дијалог, немам проблем со тоа

Ана Ололовска