Контингент на Безбедносните сили на Косово на меѓународна вежба на НАТО во Германија

Од:

Контингент на Безбедносните сили на Косово (ФСК) отпатува денеска за Германија, каде што ќе учествува на меѓународната воена вежаба „Комбинирано решение 22“ (Combined Resolve 22) во базата на американската војска „Хохенфелс“, јави дописникот на МИА од Приштина.

Како што соопшти ФСК, вежбата „Комбинирано решение“ се одржува секоја година, со учество на земјите на НАТО и неговите пртнери опод водство на американските сили.

– Вежбата е дизајнирана да симулира сценарија на непрекината војна и се одвива со учество на многу оклопни возила, како и средства на военото инженерство, деминирање, разузнавање и слично, се наведува во соопштението на ФСК.

Косовскиот министер за одбрана, Арменд Мехај на својата страница на Фејсбук напиша дека „целта на оваа вежба тестирање на интероперабилноста на армиите на НАТО со земјите партнери и развој на критични борбени вештини за да им се помогне на партнерите да победат на модерното бојно поле“.

– Продолжуваме заедно со американските сили и другите сојузници кон нови успехи, порача Мехај.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Лајчак од утре во тридневна посета на Косово

Топ чанел: Двајца млади Косовци уапсени во Италија кои планирале терористички напад во Тренто

А1он

Напад со експлозивна направа врз објект на „Електрокосмет“ во северно Косово

Ана Ололовска

Лајчак: Србија и Косово усвоија Патоказ за спроведување на енергетски договор

Ана Ололовска

Бислими: Косово и Србија постигнаа договор за електричната енергија

Ана Ололовска

Се укинува граничната контрола меѓу Косово и Албанија во викендите и на државни празници

А1он