Конститутивна седница на црногорскиот Парламент на 23 септември

Од:

Конститутивната седница на црногорскиот парламент ќе се одржи на 23 септември. Тоа беше договорено денеска на состанокот на претседателот на Парламентот од минатиот состав Иван Брајовиќ, со претставниците на парламентарните изборни листи.

– Предлогот беше едногласно прифатен, не мора да чекаме долго … Црногорските избори покажаа дека граѓаните имаат доверба во институциите, рече Брајовиќ, пренесе порталот РТЦГ.

Подгоричкиот весник „Дан“, повикувајќи се на повеќе извори од победничката коалиција, јави дека и официјалните преговори за конституирање нова извршна власт почнуваат денеска.

Претставниците на трите коалиции кои обезбедија мнозинство во парламентот, истакнуваат дека се создадени сите услови за официјални преговори и дека дејствуваат во тој правец. Тие најавуваат дека до крајот на октомври ќе има целосно формирана влада.

Би можело да ве интересира

Абазовиќ: Очекувам новата црногорска влада да биде формирана до осми ноември

А1он

Црногорски медиуми: Амфилохије се лечи со ремдесивир, лекот не е достапен за останатите заразени

Ана Ололовска

Црна Гора: Се затвораат угостителски објекти во уште пет градови

Ана Ололовска

„Вијести“: Црна Гора може да добие до 500 милиони евра од ЕУ

Ана Ололовска

Здравко Кривокапиќ: Корупцијата во Црна Гора изеде неколку клиники за инфективни болести

Ана Ололовска

Абазовиќ: Јас немам полициска заштита, но сум под нивен надзор

А1он