Коњуфца ги поништи одлуките за именување на 14 конзули на Косово во светот

Од:

Новиот министер за надворешни работи на Косово Глаук Коњуфца одлучи да ги поништи одлуките на неговиот претходник Беџет Пацоли , за кои тврди дека се незаконски, за именување на конзули во десетина држави во светот, јави дописникот на МИА од Приштина.

Информацијата Коњуфца ја објави на својата страница на Фејсбук, каде што ги соопшти и имињата на 14-те конзули кои биле именувани кон крајот на мандатот на претходната влада на премиерот Рамуш Харадинај.

Шефот на косовската дипломатија вели дека одлуката за поништување на незаконските именувања ја донел согласно соодветните одредби на Уставот, Законот за државната администрација и Законот за надворешна служба на Република Косово.

Со одлуката на Коњуфца во земјата се враќаат косовски конзули од Австрија, Албанија, Црна Гора, Бугарија, Германија (четворица), Австралија, Обединетите Арапски Емирати (двајца), Чешка, Соединетите Американски Држави и Катар.

Би можело да ве интересира

Харадинај: ЕУ го забавува решавањето на косовско – српскиот спор со именувањето на Лајчак за посредник

А1он

Борел: Пандемијата ќе ја забави работата за дијалогот Белград-Приштина

А1он

Тачи: Нема да поднесам оставка од претседателската функција ако бидам повикан во Хаг

Ана Ололовска

Нови 13 заболени и четворица излекувани од коронавирусот денеска во Косово

А1он

Амбасада на САД во Приштина: Реципроцитетот кон Србија е на штета на Косово

А1он

Тачи: Започнаа консултациите за формирање на новите косовски институции

А1он