Коњуфца: Албанците во јужна Србија се најугнетениот и најдискриминиран народ во Европа

Од:

Претседателот на Собраниетео на Косово, Глаук Коњуфца, по средбата со единствениот пратеник Албанец во актуелното Собрание на Србија, Шаип Камбери, изјави дека Албанците од Прешевската долина, областа во јужна Србија населена со мнозинско албанско население, се „најугнетениот и најдискриминиран народ во Европа“, јави дописникот на МИА од Приштина.

dobivaj vesti na viber

Во синоќешната објава на неговата страница на Фејсбук, по средбата со Камбери, Коњуфца напиша дека „храброста и решителноста“ на претставникот на Албанците од Прешевската долина во српскиот Парламент „треба да им служат за пример на сите“.

– Албанците од Прешево, Бујановац и Медвеѓе се најугнетениот и најдискриминираниот народ во Европа. Ова угнетување во Собранието на Србија посебно го демаскира пратеникот Камбери. Поддршката од Република Косово ќе расте уште повеќе во иднина. Во одбрана на нашите права ќе бидеме заедно, порача Коњуфца.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Рама: Ништо не го менува ставот на Албанија дека Србија треба да го признае Косово

Ана Ололовска

Селаковиќ: Србија не ги прифаќа резултатите од референдумите во украинските региони

Ана Ололовска

Осуден насилник во Србија: Давел и претепал корисничка на Дом за стари лица, па лажел дека паднала

А1он

Србија ќе “лови” лица со спорни објави на социјални мрежи упатени до припадници на ЛГБТ заедницата

А1он

Српските безбедносни служби ја следат состојбата во Србија, регионот и Источна Европа

Ана Ололовска

Виршлите „Вуди“ се повлекуваат и од српскиот пазар

А1он