Конференција „Балкански дијалози“ во Берлин

Од:

Во Берлин денеска се одржува состанок наречен „Балкански дијалози“ на кој ќе се разгледуваат европските перспективи на Западен Балкан и можностите за постигнување позитивен напредок во односите Белград-Приштина.

На настанот ќе учествуваат голем број политички лидери од нашиот регион, како и влијателни дипломати од САД, ЕУ, Германија и на академската заедница.

Собирот е во организација на Институтот Исток-Запад од Њујорк, Белградскиот фонд за политичка исклучителност и Минхенската безбедносна конференција.

Косово е централна тема на конференцијата, на која ќе бидат посветени две од четирите пленарни сесии.

Би можело да ве интересира

Лајчак: Следните месеци клучни за односите на ЕУ и Западен Балкан

Ана Ололовска

Пленковиќ: На Самитот на ЕУ во Загреб ќе се даде временска рамка за Западен Балкан и за методологијата

Ана Ололовска

Еурактив: Лајчак нов пратеник на ЕУ за Западен Балкан

Ана Ололовска

Радман за проширувањето кон Западен Балкан: Ќе поддржиме тоа што е реално

Ана Ололовска

Пицула: Блокадата на Макрон непланирано го врати фокусот на ЕУ на Западен Балкан

Ана Ололовска

„Њујорк тајмс“: Балканот не е подготвен за голем земјотрес

Ана Ололовска