Кон: Ситуацијата во Србија е критична, мерките во секој случај беа задоцнети

Од:

Членот на српскиот Кризен штаб, епидемиологот Предраг Кон, денеска изјави дека ситуацијата со коронавирусот е критична, „дури и на некои места катастрофална“ поради проблемите со сместувањето на пациентите. Тој смета дека „секако се задоцнило“ со заштитните мерки.

Кон рече дека од 6 ноември медицинскиот дел на Кризниот штаб предлагал повеќе рестриктивни мерки, но оти од друга страна постои сериозен аргумент во врска со економскиот аспект на рестрикциите.

– Катастрофално значи дека практично немате каде да ги сместите луѓето во оваа ситуација … Исто така, катастрофално е што бројот на мртви и регистрирани пациенти постојано се зголемува, изјави Кон за Н1.

Тој наведе дека Белград „малку се издвојува“ и оти е рано да се зборува за сигурно израмнување, но дека „се случило некакво израмнување“.

На прашањето кога ќе се видат последиците од непочитување на епидемиолошките мерки за време на погребот на српскиот патријарх, Кон рече „за околу седум дена“.

На прашањето дали се задоцнило со мерките, тој рече дека тврди дека „секако се задоцнило“.

– Јасно е дека ситуацијата сепак не беше сфатена доволно. Приказната за контролирање на донесените мерки почна во јули. Прво беше дека тие ќе бидат спроведени, па беше кажано дека се неспроведливи, па законот мораше да се менува…“, рече Кон.

Би можело да ве интересира

Се огласи и познатата актерка Бранка Катиќ: Добро се сеќавам на Мирослав Алексиќ, тој беше и ментален насилник

Жарко Настоски

294 новозаразени со коронавирус во Косово, починале деветмина пациенти

Жарко Настоски

Британски пилот излезе од болница по 243 дена лекување од ковид-19

А1он

Индекс: Хрватска има повеќе умрени од коронавирусот од Кина

Ана Ололовска

Белгискиот виролог Ван Ранст ги критикува богатите земји за вакцините

Ана Ололовска

„Дер Шпигел“ го објави нацрт-планот на Меркел за уште построг локдаун до средината на февруари

Ана Ололовска