Комшиќ: Се очекува Министерскиот совет да се формира до Нова година

Од:

Претседавачот на Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ денеска во Љубљана изјави дека влада на државно ниво во БиХ, ако работите се одвиваат како што треба, ќе се формира пред Нова година.

– Се очекува БиХ да има нов Министерски совет формиран на крајот на оваа година или на почетокот на следната … Јас сум оптимист дека ќе ја завршиме оваа работа како што беше планирано, рече Комшиќ на заедничката прес-конференција по разговорите со словенечкиот претседател Борут Пахор.

Комшиќ, Шафик Џаферовиќ и Милорад Додик од денеска престојуваат во дводневна официјална посета на Словенија.

Би можело да ве интересира

Босанскиот министер за прашања на борците почина од Ковид-19

Ана Ололовска

Пандемијата сериозно ја наруши надворешната трговија на БиХ

Ана Ололовска

Бил Клинтон и САД беа блиску да ја изневерат Босна и Херцеговина

Ана Ололовска

Објавени тајни документи: Како пропаднал планот на Клинтон да го реши прашањето на Босна

Ана Ололовска

ОН и СЗО загрижени поради здравствените извештаи во БиХ

Ана Ололовска

Комшиќ: Нема да дозволиме решението за Косово да се поврзе со БиХ

Ана Ололовска