Комплетно нормализиран граничниот сообраќај меѓу Словенија, Австрија и Унгарија

Од:

Државјаните на Австрија, Словенија и Унгарија ќе можат слободно, надвор од воспоставените контролните точки, да ги минуваат меѓусебните граници, со што граничниот сообраќај меѓу овие земји по неколку месеци комплетно се нормализира.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, словенечката Влада одлучи за граѓаните на Австрија и Унгарија да немаат ограничувања, ниту карантин или самоизолација по влезот во земјата.

Словенечката Влада направи листа на држави каде има поволна епидемиолошка состојба во однос на коронавирусот, а државјаните на тие земји се изземени до карантин по влезот во државата. Од денес таа листа е проширена и со Бугарија, Кипар, Чешка, Естонија, Финска, Германија, Грција, Исланд, Латвија, Лихтенштајн, Норвешка, Словачка и Швајцарија.

Би можело да ве интересира

Шест држави досега се пријавија да ја преземат новата руска вакцина против Ковид-19, меѓу нив и Србија

Познатиот режисер Мајкл Мур ја промовира Македонија како туристичка дестинација, во отсуство на други места за патување на Американците

А1он

СЗО: На американскиот континент секојдневно по 100 илјади случаи на коронавирус

А1он

УЕФА откажа натпревар од Лигата на шампионите поради KОВИД-19

А1он

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Повеќе од 150 фудбалери се заразија од Ковид-19 во бразилската лига

А1он