Комисијата на епидемиолози разгледува дополнително олабавување на мерките во Грција

Од:

Дополнително скратување на полицискиот час и продолжување на работното време на угостителските објекти, како и укинување на забраната за музика во кафулињата и рестораните, се мерките кои денеска ќе ги разгледа Комисијата на епидемиолози во Министерството за здравство на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Ако препораката на епидемиолозите e позитивна, би можела веднаш да се спроведе, а портпаролката на грчката Влада Аристотелиа Пелони во интервју за грчката телевизија „Скај“, не ја исклучи можноста во текот на денот да бидат соопштени одлуките.

Пелони рече дека владините одлуки се базирани на препораката од комисијата, па затоа ќе го чекаат исходот од состанокот.

По укинувањето на карантинот, полицискиот час во Грција е од 00.30 часот, угостителските објекти работат само во надворешните делови до 00.15 часот, а музиката е забранета.

Би можело да ве интересира

Услови за патување во Грција, Турција и Албанија

Русите открија новa опаснa варијанта на коронавирусот, можно е да е отпорна на вакцините

Жарко Настоски

Грција го намали ДДВ за една третина на островите со прифатни центри на мигранти

Жарко Настоски

Совет на ЕУ: Проширена листа на земји чии државјани немаат ограничувања за патување

Ана Ололовска

Израел ќе и даде на Палестинската управа 1,2 милиони дози вакцини „Фајзер“

Ана Ололовска

Од утре во Црна Гора олеснети епидемиолошки мерки

Ана Ололовска