Колинда Грабар-Котаровиќ направи операција на ‘рбетот, ја чека долго закрепнување

Од:

Поранешната претседателка на Хрватска и членка на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Колинда Грабар-Китаровиќ денеска е оперирана во клиничкиот центар во Загреб, а како што пишува „Јутарњи лист“, сега ја чека неколкумесечно закрепнување.

Таа имала операција на дискус хернија на цервикалниот ’рбет, а операцијата, како што дознава весникот, поминала добро.

Операцијата вклучува олеснување на притисокот на корените на нервите и ‘рбетниот мозок, предизвикано од дискус хернија или од парче скршена коска.

Грабар-Китаровиќ во сабота ќе биде пуштена од болница, објавија нејзините соработници.

Би можело да ве интересира

Во Хрватска почнува теренското попишување на населението

Ана Ололовска

Македонци уапсени во Хрватска за измами, украле околу 26 илјади евра

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Хаос во Загреб, пукната цевка поплави улици, подруми, сообраќајот во прекин

Катерина Павлова-Николовска

Нови детали за убиството на трите деца: Таткото најверојатно прво им дал коктел од таблети, потоа ги давел

Осум жени се убиени во Хрватска за осум месеци оваа година

А1он

Досега повеќе од 650.000 луѓе во Хрватска сами се попишале преку интернет

А1он