Колинда Грабар-Китаровиќ за последен пат како хрватски претседател во посета на Словенија

Од:

Хрватската претседателка во заминување Колинда Грабар-Китаровиќ својата последна официјална посета ја има во Словенија.

Таа во претседателската палата беше пречекана со својот колега Борут Пахор, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Пахор беше среќен што Грабар-Китаровиќ одлучи нејзиното последно службено патување да биде во соседна Словенија.

Не се работи за тоа дека сме две соседни и пријателски држави. Се работи за тоа дека ние двајца напорно работивме тоа да биде така – изјави Пахор.

Ова денеска беше нивната 39 средба.

Би можело да ве интересира

Јурова бара деблокирање на средствата за словенечката новинска агенција СТА

А1он

Словенечкиот Парламент отфрли воведување казна за „недолично однесување“

А1он

Словенците преговараат со „Новартис“ за производство на вакцини против Ковид-19

А1он

На Словенците ќе им бидат неопходни ковид потврди и за работа од дома

Ана Ололовска

Уставно толкување на барањето за вакцинирање побара Словенечкиот полициски синдикат

А1он

ВИДЕО: Антиваксерите во Љубљана ја гаѓаа полицијата со запалени факли, а таа возврати со солзавец и водени топови

А1он