„Коха“: Веќе една година без нови држави кои би го признале Косово

Од:

Последното признавање на Косово дојде од Барбадос во февруари 2018 година, и оттогаш, повеќе од една година потоа, нема нови признавања, објави приштинскиот весник „Коха“.

Аналитичарот Емурус Ујкани смета дека новите признавања на Косово се запрени, бидејќи се уште нема договор со Србија. Според него, Белград го искористи тоа време за агресивна дипломатија, пренесува Коха.

Повлекувањето на признавања на Косово создава хаос во меѓународните односи, оценува аналитичарот Артан Муслиу.

Фатмире Мулхаџа Колчак, членка на Комитетот за европска интеграција на косовското собрание, смета дека нема нови признавања на државата поради слабите резултати на косовското Министерство за надворешни работи, но и поради хаотичната ситуација во моментов во Косово.

Би можело да ве интересира

Германија со 500.000 евра помош за косовските безбедносни сили

Над 115 илјади Косовци годинава ќе гласаат по прв пат

А1он

Палмер: Новата влада во Приштина мора да биде подготвена да ги укине таксите

А1он

ВИДЕО: Децата во Албанија учат дека Косово е Србија

Меркел – Брнабиќ: Србија и Германија имаат само една точка на недоразбирање, а тоа е Косово

Хоџај: Пацоли го доведе во прашање признавањето на Косово