„Коха“: Речиси исчезна темата за визна либерализација за Косово

Од:

Постојат две теми на кои ЕУ се фокусира најмногу кога станува збор за Западен Балкан, а ниту една не е визната либерализација за косовските граѓани.

Првиот е обид за постигнување компромис за почнување на пристапните преговори со Скопје и со Тирана, а вториот е очекуваното продолжување на дијалогот меѓу Косово и Србија, објави Коха Диторе.

Тие теми се преокупација на Брисел, додека визниот проблем за Косово речиси исчезна, се наведува во текстот.

Пред самитот во Загреб, постигнат е притисок да се постигне компромис за Северна Македонија и Албанија, или барем за Северна Македонија, но визната либерализација за Косово не е на агендата, велат дипломатски извори во ЕУ.

Повремено, тоа прашање се споменува во пониските работни групи, со тоа што некои земји-членки, особено Франција и Холандија, исто така испраќаат пораки до државите да не се откажуваат од визното откажување за косовските граѓани, но за да се стави како точка на дневен ред „не е вистинското време“, наведува Коха.

Би можело да ве интересира

Тачи: Курти треба да го одбие мандатот ако не може да формира влада

А1он

Баша: Псевдо-тужба на Рама против Харадинај, грда анти-национална перверзност

Ана Ололовска

Студентски протест во Приштина поради неформирање на владата

Ана Ололовска

Бериша: Белград му наредил на Рама да го тужи Харадинај

Ана Ололовска

Брнабиќ: Србија нема да запре се додека не бидат откриени убијците на Ивановиќ

Ана Ололовска

Рама поднесе тужба за клевета против косовскиот премиер во заминување, Харадинај вели дека нема основ

Ана Ололовска