Коѕијас: Го решивме спорот со името со Северна Македонија

Од:

На прес конференцијата за медиумите во Москва, по средбата со министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас одговарајќи на новинарско прашање за името го искористи новото договорено име „Северна Македонија“.

Никос Коѕијас рече дека во регионот постои култура луѓето да се караат за имиња.

– Надворешната политика на нашата влада е активна, демократска и повеќедимензионална. Во овие рамки го решивме прашањето што официјално постои веќе 25 години, а вистински, најмалку 70 години: да се запре спорот за името со Северна Македонија. Малку е дел од културата на регионот да се караме за имиња. Така и дедовците во едно семејство што немаат исто име, тогаш постои проблем. Секако постоеја и прашања со иредентизмот, кои со овој договор ги завршивме, рече Коѕијас по средбата со Лавров.

Би можело да ве интересира

САД ја предупреди Грција за иранскиот танкер

Ана Ололовска

Плакиотакис: Иранскиот танкер не доставил барање за впловување во Грција

Ана Ололовска

Кикиљас: Грчките даночни обврзници нема да ги плаќаат здравствените услуги за странските осигуреници

Ана Ололовска

Состанок на надлежните грчки министри за проблемот со фериботот за Самотраки

Ана Ололовска

Инспектори од грчката УЈП се претставиле како шпански туристи за да откријат затајувач на данок на Миконос

Ана Ололовска

Мицотакис во посета на Париз и Берлин

Ана Ололовска