Кирби: САД ја поддржуваат иницијативата „Отворен Балкан“ под лидерство на Вучиќ

Од:

САД високо ја оценуваат иницијативата „Отворен Балкан“ под лидерство на српскиот претседател Александар Вучиќ, изјави синоќа Џон Кирби, портпарол на Националниот совет за бебедност во Белата куќа.

-Ние поддржуваме секакви иницијтиви кои ја зајакнуваат економската соработка, интеграцијата и ја засилуваат стабилноста и просперитетот на Западен Балкан, рече Кирби.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Незадоволни граѓани го блокираа центарот на Подгорица: Велат дека не сакаат Отворен Балкан

А1он

Театарските уметници од Србија, Македонија и Албанија стануваат дел од „Отворен Балкан“

Талески: Милошоски итно да закаже седница на Комисијата за ратификација на договорите од Отворен Балкан

Србија урива рекорди во туризмот: Од почетокот на годината ја посетиле три милиони туристи

А1он

Американска амбасадорка: Историјата на односите меѓу Албанија и САД е уникатна

А1он

Србија ја повика Светската туристичка организација да го подржи проектот „Вински патишта на Отворен Балкан“

Ана Ололовска