Кипар инсистира на Турција да ѝ се воведат санкции

Од:

Кипар се спротивстави на зголемениот притисок да ги одобри санкциите на ЕУ против Белорусија пред денешниот самит на врвот, и повикува на санкции против Турција поради истражувањата за енергенси во Источното Средоземје.

Медиумите објавија дека на денешната средба во Брисел лидерите на останатите земји членки на ЕУ ќе треба да се соочат со Кипар, кого го обвинуваат дека одобрува воведување на економски санкции против Белорусија.

Нацрт-заклучоците од состанокот наведуваат дека лидерите на ЕУ го осудуваат неприфатливото насилство врз мирните демонстранти во Белорусија и не ги признаваат резултатите од изборите, нагласувајќи дека треба веднаш да бидат изречени „ограничувачки мерки“.

Би можело да ве интересира

Чавушоглу: Очекуваме ЕУ да ги сфати своите грешки

Жарко Настоски

Судот од Стразбур ја осуди Турција за затворањето новинар без веродостојни факти

Ана Ололовска

Дендиас: Турција уништува секаква перспектива за дијалог и не остава простор за позитивна агенда на Европскиот совет

Ана Ололовска

ВИДЕО: Германски војници упаднаа на турски брод во Медитеранот, Анкара гневна

Жарко Настоски

Атина: Турција да покаже доследност, континуитет и пракса, а не зборови

Жарко Настоски

Турција ги обвини НАТО и ЕУ дека не преземаат мерки за решавање на ситуацијата во Нагорно Карабах