Кипар го укинува полицискиот час

Од:

Во рамките на постепеното олабавување на мерките, на Кипар од утре се укинува полицискиот час, дозволено е одржување прослави, свадби, крштенки и сл, а се отвораат и ноќните клубови, јави дописничката на МИА од Атина.

За одржување на прослави и свадби, постојат ограничувања на бројот на гости во зависност од тоа дали е на отворено или затворено, а ноќните клубови ќе работат само со гости кои ќе седат на маса и за внатрешните простори задолжителен е „SafePass“, односно потврда за вакцинација, негативен резултат од тест или прележан Ковид-19.

Од почетокот на пандемијата, Кипар има регистрирано 72.919 случаи на Ковид-19, а починаа 365 лица.

Заклучно со вчера, 56,5 проценти од граѓаните примиле една доза од вакцината, а 37,1 отсто од населението е целосно вакцинирано.

Би можело да ве интересира

Во Грција од утре не мора да се носат маски на отворено

Жарко Настоски

Европа цело лето ќе нема дерман од индискиот сој на коронавирусот, предвидува агенција на ЕУ

Жарко Настоски

Меркел бара цела Европа да ја изолира Британија поради индискиот сој на коронавирусот

Жарко Настоски

Фаучи: Делта сојот најголема закана за напорите на САД за искоренување на Ковид-19

Ана Ололовска

Виена планира вакцина-парти за младите

Ана Ололовска

Британија е во карантин, а ќе дозволи по 60.000 гледачи на завршницата на ЕП во Лондон

Жарко Настоски