Ким: Лажат оние што велат дека правосудната реформа не е ништо

Од:

Американската амбасадорка Јури Ким, која присуствуваше на фестивал во Пустец, одговарајќи новинарски прашања за напредокот на правосудните реформи, рече дека „лажат оние што велат дека правосудната реформа не е ништо“, јави дописничката на МИА од Тирана.

– Мислам дека правосудната реформа се движи напред, полека, полека. Сега е време да продолжиме понатаму. Не се откажувајте. Некои луѓе велат дека реформата во правдата не е ништо, ние мора да се откажеме, но не, тие ве лажат, не се откажувајте, изјави Ким.

Според Топ чанел, за разлика од нејзниот претходник, амбасадорот Доналд Лу, кој спомна голема риба за да илустрира корупција на високо ниво во Албанија, Ким се чини нема намера да аплицира етикетирање како нејзиниот претходник.

– Јас сум дипломат. Јас не сум обвинител, не сум рибар, не сум судија, јас сум само дипломат. Институциите имаат своја одговорност, тие знаат кои се нивните одговорности, мислам дека почнуваат да ги исполнуваат. Да ги поддржиме, рече таа.

Јури Ким смета дека покрај реформите во правосудството, треба да се зборува и за „убавините на Албанија и душата на Албанците што дава надеж“.

Би можело да ве интересира

Баша: Рама ја уби демократијата, не требаше да биде тука, туку пред правдата

А1он

Рама: Никој не може да и држи лекции на Албанија, а за „Отворен Балкан“ времето ќе покаже кој е во право

А1он

ЕК: Албанија со највисок процент на смртност во 2020 година

А1он

Бериша исклучен од парламентарната група на ПД, парламентот го прифати барањето на лидерот Баша

А1он

Земјотрес со епицентар во Албанија, почувствуван во северозападните делови од земјава

А1он

Заев од Тирана: Културно-информативниот центар ќе придонесе за популаризација на уметноста на нашата земја во Албанија

А1он