Кикиљас: Вакцините се ефикасни и безбедни

Од:

Вакцините ќе бидат ефикасни и безбедни и ќе ја променат ситуацијата, ќе создадат имунитет и полека ќе нè вратат на работа, ќе ни го вратат социјалниот живот и нашето секојдневие, пишува министерот за здравство на Грција Василис Кикиљас во неговата колумна за весникот „Та неа“, јави дописничката на МИА од Атина.

Сепак, истакнува дека во ниту еден случај, додека да заврши целиот процес, не смее да се заборави на самозаштитата.

– Сега кога гледаме дека има светлина на крајот од тунелот, треба да бидеме посветени на придржување до мерките за заштита. Се вакцинирам и истовремено ги почитувам правилата за јавно здравје, што значи дека се штитам себеси, го штитам семејството, оние околу мене, пишува Кикиљас за весникот.

Вели дека вакцинацијата е дел од решението и е најважното оружје во градењето „ѕид на имунитет против коронавирусот“.

– Оваа зима се соочуваме со најголемиот предизвик во нашата модерна историја. Грција никогаш не беше спасена од многу зборови. Се спаси и уште еднаш ќе се спаси со храбри одлуки и големи дела, пишува министерот за здравство.

Кикиљас во колумната за „Та неа“ потенцира дека земјата обезбедила 25 милиони вакцини, а месечно ќе се вакцинираат два милиони граѓани во 1.018 центри во целата земја.

Би можело да ве интересира

Грците го преполнија центарот на Атина, редици пред продавниците

Ана Ололовска

599 нови случаи на Ковид-19 во Хрватска

Ана Ололовска

Министерката за здравство со „магија“ се бореше против коронавирус, па се зарази

Ана Ололовска

10.000 жители на Хонг Конг ќе останат дома додека не бидат тестирани сите

Ана Ололовска

Во Италија намалена брзината на ширење на коронавирусот

Ана Ололовска

Мелбурн 17-ти ден без случаи на Ковид-19, во пресрет на „Австралија Опен“

Ана Ололовска