КФОР е подготвен да интервенира доколку е загрозена безбедноста на северот на Косово

Од:

НАТО оцени дека севкупната безбедносна ситуација на северот на Косово е тензична и дека воената алијанса е подготвена, во согласност со својот мандат, да интервенира доколку е загрозена стабилноста.
„Нашата мисија КФОР е целосно фокусирана да задржи безбедна средина и слобода на движење за сите граѓани на Косово. “ се вели во соопштението на НАТО.

dobivaj vesti na viber

НАТО продолжува целосно да го поддржува процесот на нормализација меѓу Приштина и Белград преку дијалогот со посредство на ЕУ, кој тие го окарактеризираа како клучна работа за регионалниот мир и безбедност, пренесе Бета.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

КФОР вежба одговор на кризни ситуации во Косово

А1он

КФОР предупредува дека нема да дозволи барикади во северно Косово

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

А1он

Украина ги повлекува своите војници од КФОР

А1он

Продолжена мисија на германските војници во ЕУФОР Алтеа и во КФОР

Македонски војник во мисијата на КФОР почина во болница во Приштина

Предраг Петровиќ