Казна до 2.000 евра за секој што нема да стане при интонирање на химната на Црна Гора

Од:

Оној што нема да стане при интонирање на црногорската химна ќе плати глоба од 300 до 2.000 евра. Ова е предвидено во новиот закон што го усвои владата на Црна Гора.

Владата на денешната седница го утврди предлогот за измена и дополнување на Законот за државните симболи и Денот на државноста на Црна Гора, со кој се воведува обврска на локалната самоуправа и јавните установи знамето постојано да се вее на зградите во кои се сместени државни органи и установи, како и обврска за стоење на присутните при изведување на државната химна.

„Глобата за физичките лица што нема да станат при изведување на химната на Црна Гора ќе изнесува од 300 до 2.000 евра“, рече министерот за култура на Црна Гора, Александар Богдановиќ.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Новиот црногорски претседател ја презеде функцијата

Новиот црногроски претседател денеска ја презема должноста

Маж од Улцињ со глисер уби нуркач

Будва воведе ново правило за туристите: Внимавајте, казната е 200 евра

Ана Ололовска

Се затресе тлото на Црна Гора

Горан Наумовски

Откриени шокантни детали за измамата во Црна Гора: Жената која украде 1,3 милиони евра работела за криминална група од регионот