„Катимерини“: Мигрантите го празнат импровизираниот камп на грчко – турската граница

Од:

Грчките власти, доцна синоќа забележаа чекори за празнење на импровизираниот камп кај Кастањес, пишува утрово грчкиот весник „Катимерини“ и додава дека мигрантите насобрани на турска страна на границата со Грција, полека си заминуваат и масовно со автобуси се враќаат кон Истанбул, јави дописничката на МИА од Атина

Според информации на весникот, целата таа раздвиженост била организирана од турските власти.

Кусо по полноќ, мигрантите започнале да ги пренесуваат шаторите и останатите предмети кон шумата, а подоцна и ги запалиле.

-Според извори од Генералштабот на армијата се задржува највисокото ниво на подготвеност, бидејќи шумата во Кастањес е доста густа и движењето, би можело да се искористи и за да го одвлече вниманието на властите, но и нивната подготвеност, пишува „Катимерини“ и додава дека денеска на грчко – турската граница ќе пристигнат Министерот за одбрана на Грција и Началникот на Генералштабот на грчката армија.

Би можело да ве интересира

Уапсени и казнети тројца Грци- одбиле да им се направи рапид тест при влез во Грција

Ана Ололовска

Варвициотис за вакцините за Западен Балкан: Важно е успесите на ЕУ да ги споделиме со пријателите и соседите

Ана Ололовска

Акција за спасување на 24 бегалци и мигранти на Лезбос, еден загинат

Ана Ололовска

Грчка влада: Сертификатот за вакцинација нема да биде наметнат за патување – целта е да се намали бирократијата

Жарко Настоски

Невремето Леандрос „затвори“ училишта во неколку делови на Грција

Ана Ололовска

Грчката претседателка ја прими втората доза од вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска