Канцеларката Меркел утре во Тирана

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел, по Белград, утре ќе престојува во посета на Тирана.

-Свечениот пречек ќе биде пред Палатата на бригадите во 10:20 часот, по што ќе има одвоена средба со премиерот Еди Рама а потоа и блатерална средба на двете делегации, информираа од владината прес служба.

Нешто пред пладне, според агендата ќе пристигнат премиерите на земјите од западен Балкан, по што ќе има заеничко фотографирање и одржување на планирата средба.

Заеднчка прес конференција Рама и Меркел ќе имаат во 14:35 часот.

-Цел на посетата е да се даде нов поттик на Берлинскиот процес започнат во 2014 година. Заедно со премиерот Еди Рама, во Тирана, Меркел ќе седне на иста маса со лидерите на земјите од Западен Балкан кои го прифатија овој процес, наведуваат албанските медуми.

За дел од нив пак ова сепак ќе биде „само обична посета на Меркел која заминува во пензија“.

Ова е вторпат Меркел да дојде во Тирана, по посетата во јули 2015 година.

Поради посетата на Меркел државната полиција превзеде низа безбедносни мерки, од изменет сообрајќаен режин на повеќе улици во градот, до зголемено присуство на полицски службеници., засилена контрола и при влез и излез од Тирана.

Би можело да ве интересира

Албанските социјалисти бараат измени во Уставот околу ветингот, но и поддршка од опозицијата

Ана Ололовска

Меркел: Судско гонење на антисемитизмот е од витално значење за Германија

А1он

Баша: Рама ја уби демократијата, не требаше да биде тука, туку пред правдата

А1он

Рама: Никој не може да и држи лекции на Албанија, а за „Отворен Балкан“ времето ќе покаже кој е во право

А1он

ЕК: Албанија со највисок процент на смртност во 2020 година

А1он

Бериша исклучен од парламентарната група на ПД, парламентот го прифати барањето на лидерот Баша

А1он