Како во Чернобил: На Косово со заштитна опрема се бројат гласовите од Србија

Од:

Косовската Централна изборна комисија почна со верификација на гласачките листови пристигнати од Србија.

Сите вклучени во процесот, имаат на себе бели заштитни комбинезони, но нема пријави за алергија како пред десетина дена.

Просторијата во која се 3700 гласови од централна Србија отворена беше во 9:30, а внатре се претставници на ЦИК и форензичари.

Пред десет дена, броењето на гласовите беше прекинато поради пријава дека на некои од верификаторите им се појавиле симптоми на алергија и чешање.

Вкупно дванаесет членови на комицијата побараа помош во Клиничкиот центар во Приштина поради сомневање дека се затруени.

Анализата покажа дека нема труење и сите беа пуштени дома.

Примероци од ковертите со гласовите пристигнати од централна Србија се испратени на анализа во странство, но нема информации дали се тие завршени.

Би можело да ве интересира

Брнабиќ за датумот на избори: Ќе биде како што кажа претседателот Вучиќ

Вучиќ и Додик за Дејтонскиот договор: Нема ништо без согласност на Србите

Ана Ололовска

Баша: Псевдо-тужба на Рама против Харадинај, грда анти-национална перверзност

Ана Ололовска

Чадеж: Поддршката на САД за „малиот шенген“ е голема

Ана Ололовска

Вучиќ: Изборите во Србија ќе се одржат на 19 или 26 април

Ана Ололовска

Вучиќ: Да, постои паника со загадувањето, но и кампањата што се води е гротескна

Ана Ололовска