Kај грчкиот остров Лезбос потона чамец со илегални мигранти

Од:

Најмалку шест лица се удавиле, а десетици се водат како исчезнати при потонување на чамец со илегални мигранти во Егејското Море во близина на грчкиот остров Лезбос, јави турската телевизија ТРТ.

Според првични информации, досега се спасени 58 лица.

ТРТ, повикувајќи се на грчката новинска агенција „АМНА“, јави дека во чамецот имало околу 80 лица.

Во тек е акција за пребарување и спасување со бродови и хеликоптери на екипите на Грчката крајбрежна стража и Европската агенција за погранична и крајбрежна безбедност (Фронтекс).

Би можело да ве интересира

Варвициотис: Грција нема да го олесни пренесувањето нафта во Сирија

Ана Ололовска

Варвициотис: Го следиме секој чекор на Скопје

Ана Ололовска

За еден месец за 4,11 отсто зголемен бројот на невработени лица во Грција

Ана Ололовска

Нема преживеани во хеликоптерската несреќа во Грција

Се урна хеликоптер во Грција

Татјана Ташкова

Во јули рекорден број нелегални пристигнувања на грчките острови