Кај Драч уловена ајкула „тигар“ од 500 килограми

Од:

Во мрежите на албанските рибари од пристанишниот град Драч, денеска е уловена ајкула од видот „тигар“.

Рибарите се дел од екипажот на рибарскиот брод „Медуза“ што лови во водите на Јадранско Море, од каде потврдуваат дека ајкулата е уловена на длабочина од 170 метри.

„Чудовиштето“,како што го нарекуваат медумите, е тешко 500 килограми.

Случаите на фаќање ајкули во Јадранско и Јонско Море,од страна на албанските рибари, зачестија последниве години. Уловени се дваесеттина ајкули, сите на оддалеченост од неколку милји од морскиот брег. Тежната на претходно уловените ајкули беше од 100 до 400 килограми.

Меѓу уловените ајкули пет-шест се од опасниот вид „дем“ која се смета за втора најсмртоносна ајкула по белата.Тие се уловени во водите на Јонско Море, кај Валона.

За првпат на крајот од минатиот месец туристите на плажата кај Дерми, биле изненадени кога ајкула им дошла преблиску. Тие биле во морето кога им се доближила ајкулата.

Би можело да ве интересира

Мицотакис се сретна со претставниците на партиите на грчкото малцинство во Албанија

Ана Ололовска

Рама: Приштина ја загрозува надворешната политика на Албанија

Ѓуриќ: Албанските сепаратисти го официјализираа апратхејдот во Косово

Советот на амбасадори ги поздравува залaгањата на идниот Самит да се отвори прашањето и да се додели датум за преговори

Рама од Охрид со критика до Косово што не учествуваше на лидерската средба

Татјана Ташкова

Вработувања, дипломи, заеднички туризам-десет мерки договорени од Заев, Вучиќ и Рама

Татјана Ташкова