Јуропиан вестерн Балкан: Хрватката Шуица најверојатен кандидат за еврокомесар за проширување

Од:

Европарламентарката од Хрватска Дубравка Шуица од редовите на ЕПП најверојатно ќе биде предложена за комесар за проширување во Комисијата предводена од Урсула фон дер Лајен, објави Јуропиан вестерн Балкан, повикувајќи се на неколку извори од Брисел.

Шуица од хрватската Влада во август беше номинирана за еден 27 еврокомесари, а Фон Дер Лајен се очекува во вторник да ги соопшти имињата на номинираните. Доколку бидат одобрени од Европскиот Парламент новите еврокомесари својот мандат ќе го започнат на 1 ноември.

Инаку Шуица е член на Хрватската демократска заедница (ХДЗ) од 1990 година, а од 2001 до 2009 година беше градоначалник на Дубровник. Таа е член на Европарламентот од 2013 година, а во 2019 е избрана за потпретседател на Европската народна партија (ЕПП).

Таа се залага за зачленувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ, а на тој пат посебно ја поддржува Босна и Херцеговина. Сепак, во неколку наврати рече дека е нереално да се очекува Србија да стане членка на ЕУ до 2025 година.

Во текот на летото, европските медиуми информираа дека и Словенија и Унгарија се заинтересирани за ресорот проширување и соседска политика, кој досега го имаше Јоханес Хан.

Би можело да ве интересира

Хрватскиот новинар Духачек прогласен за виновен и ослободен од притвор

Ана Ололовска

Бројот на патници на хрватските аеродроми зголемен за 8,8 отсто во однос на минатата година

Ана Ололовска

Брнабиќ: Тоа веќе не е спор меѓу две држави, туку судир помеѓу фашизмот и антифашизмот

Фекалии од Јадранско море регистрирани на снимки од вселената

Ана Ололовска

Српската амбасадорка во Загреб одби да прими протестна нота од Хрватска

Ана Ололовска

ВИДЕО: Огромно невреме ја зафати Истра

Ана Ололовска