Јотова: Ни беше тешко во овие пет години, но ја имавме поддршката од граѓаните

Од:

Ни беше многу тешко во овие пет години, но имавме нешто многу важно – огромната поддршка од граѓаните, коментира потпретседателката Илијана Јотова за Бугарската национална телевизија, откако вчера со претседателот Румен Радев ја презеде функцијата за втор мандат.

dobivaj vesti na viber

Кога пред една година ја објавивме нашата желба за втор мандат – далеку од конјуктурата на политичките партии, се водевме токму од тоа – чувствувавме и верувавме во поддршката на Бугарите, рече Јотова. За мене вчера беше дефинитивно поемотивен, коментира потпретседателот како споредба со првата инаугурација во 2017 година. Победата на едни избори, по пет години бугарски граѓани овде и во странство, имаа можност да го проценат нашето однесување, одлуки, нашите позиции и дадоа толку голема доверба, двојно поголема од нашите политички противници – ова е голема одговорност, но исто така голема самодоверба, изјави Јотова.

На прашањето на аналитичарите дека таа била „политичарката“ за време на нејзиниот мандат и дека ја подигнала улогата на потпретседател на друго ниво, Јотова коментира дека успехот на парот како претседател и потпретседател е во довербата што се изгради во овие пет години и во добра тимска работа, додавајќи дека сите тежат на лице место. Ја сакам својата работа, мислам дека во овие пет години видно ја проширив функцијата потпретседател, рече Илијана Јотова, која коментира дека направиле многу за да работат со нашите сонародници во странство. Наша голема желба сега е да го направиме Бугарскиот културен институт во овој мандат, рече Илијана Јотова, според која Бугарија има што да врати како влијание.

Потпретседателот не се согласи дека ГЕРБ го хранела претходниот мандат со острина на дејствување, но коментира дека парламентот е празен од содржина. Веќе не придавам толку големо значење на каква било намерна политика на демонтирање на моделот. Тоа ќе дојде само по себе, кога сегашната владејачка коалиција ќе најде силни решенија за помош на бугарските граѓани, бидејќи во моментов е многу тешко. Не можам да проценам што е позагрижувачко – дали пандемијата или овие огромни нееднаквости, многу нискиот животен стандард на многу луѓе, рече потпретседателот. Ако оваа влада ги најде овие вистински решенија, моделот сам се распаѓа. Според неа, претставувањето на нивната заклетва од страна на претседателот во парламентот е она што треба да се направи во наредните години за да се решат најтешките проблеми. Ако има политичка волја за ова, наскоро ќе си ја вратиме државата со конкретни одлуки, се надевам дека ќе има подем, рече Илијана Јотова.

Владејачката коалиција не е лесна, но ние не сме исклучок, има посложени коалиции во Европа и во светот. Во моментов не е важно секој министер и партија да го „влече тепихот“ за кој ќе одлучи дека е негова, во своја насока, туку да ги прави тие политики и приоритети кои ги спојуваат интересите на народот, рече потпретседателката Јотова. Според неа, во сегашната ситуација е добро што БСП е на власт.

Прашана дали има нешто што не и се допаднало во првиот месец и половина од новата влада, Јотова коментира дека е потребно малку повеќе ред во пораките и постапките. Не ја разбираме менаџерската логика на целата коалиција, кога некој министер ќе реши да предложи закон, тоа го прави за себе, можеби затоа што се различни. Имаат своја толеранција, можеби ќе имаат 100 дена, но немаат 100 шанси, тоа е само една, коментира потпретседателот. Тие мора да сторат сè што е можно за да им понудат на Бугарите „мерки за спасување на животот“ во наредните месеци, рече таа.

Сите овие односи и преговори се комплицирани, ние ги следиме многу внимателно, но нашата позиција секогаш ќе биде коректна доколку нејзината почетна точка е бугарскиот интерес, коментира Илијана Јотова во контекст на односите меѓу Русија и НАТО.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бугарскиот премиер Петков заминува во посета на Ватикан и Италија

Ана Ололовска

Во Бугарија ќе се формира аналитичко тело што ќе ги следи дезинформациите во медиумите

Ана Ололовска

Петков и Вархеји на средба во бугарската Влада

Ана Ололовска

Радев на средба со помошник државната секретарка на САД Донфрид

Ана Ололовска

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја прими американската помошник-државна секретарка Карен Донфрид

Ана Ололовска

За лебот во Бугарија ќе се воведе 0% ДДВ, а пензиите ќе се зголемат за 20%