Јотова: Бугарија мора да има силна позиција во ЕУ за да стави крај на војната во Украина

Од:

Бугарија, според потпретседателката на државата, Илијана Јотова, мора да има силна и одлучна позиција во ЕУ за прекин на војната во Украина, што е можно поскоро, јави дописникот на МИА од Софија.

dobivaj vesti na viber

Според неа, треба да се свикаат тимови од дипломати на највисоко европско и светско ниво и светски лидери за да се принуди Русија веднаш да ја прекине војната во Украина. Не смее да дојде до уште поголема ескалација на тензијата, за која зборува рускиот претседател.

Според Јотова, делумна мобилизација и нови референдуми значат продлабочување на конфликтот и воените дејствија, кои никој не може да ги предодреди.

Бугарскиот претседател Румен Радев, според Јотова, ќе го свика Советодавниот совет за национална безбедност кога ќе го процени тоа.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Софија протест против враќањето на хартиеното гласачко ливче во Бугарија

Ана Ололовска

„Демократска Бугарија” и „Промените продолжуваат” вечерва на протест пред бугарското Народно собрание

Ана Ололовска

Петков: Нема да предложам влада доколку се врати хартиеното гласачко ливче

Ана Ололовска

Радев до Руте: Оставањето на Бугарија надвор од Шенген зоната не е во интерес на Европската унија

Ана Ололовска

Бугарскиот технички премиер Гулаб Донев ја прими косовската претседателка Вјоса Османи

Ана Ололовска

Зголемени увозот и извозот на земјоделски производи на ЕУ

А1он