Јоксимовиќ: Србија доби зелено светло од земјите-членки на ЕУ за отворање на кластерот 4

Од:

На денешниот редовен состанок на постојаните претставници на земјите-членки на ЕУ во Брисел (КОРЕПЕР) беше потврдена одлуката за отворање на Кластерот 4 – Зелена агенда и одржливата поврзаност, односно одлуката за отворање четири нови преговарачки поглавја во преговорите со Република Србија: 14 Транспортна политика, 15 Енергетиката, 21 Трансевропски мрежи и 27 Животна средина и климатски промени, јави дописникот на МИА од Белград.

-Формалната процедура за отворање на Кластерот 4 ќе се одржи на Меѓувладината конференција меѓу Европската унија и Србија, што ќе се одржи во Брисел на 14 декември, соопштија од министерството за евроинтеграции.

Со отворањето на кластерот, ЕУ ја препозна работа на Србија во областа на владеењето на правото, правдата, борбата против корупцијата, организираниот криминал.

-Посебно беше препознаена определбата на Србија за унапредување на судството, со измена на уставните амандмани со кои се регулира оваа област. Спроведена е сериозна, инклузивна и транспарентна постапка за промена на Уставот, а целта на овие реформи е да се спречи политичкото влијание врз судството, да се зајакне ефикасноста и независноста на судовите и судството, со што ќе се овозможи на сите српски граѓани фер пристап до правдата и судскиот систем, изјави министерката за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ.

Со оваа одлука ЕУ го потврди сработеното во однос на исполнувањето на критериумите и одредниците во областа на Зелената агенда, на прво место животната средина, енергетиката и одржливото поврзување.

-Со исполнувањето на сите критериуми за отворање на четири преговарачки поглавја во Кластер 4, Србија покажа несомнен капацитет и политичка одлучност на време да влезе во матрицата на промени во мирната трансформација кон целите на Зелениот договор и Зелената агенда за Западен Балкан и да работи со ЕУ за проекти за одржлив развој, заштита на животната средина, енергетската транзиција и одржливо поврзување, изјави Јоксимовиќ.

Би можело да ве интересира

Бечиќ: Не сум видел никаква верзија на Темелниот договор со СПЦ

А1он

Српскиот патријарх Порфириј не го потпишува Темелниот договор со црногорската Влада – очекува таа да „падне“

А1он

Засилувачката доза може да ги намали хоспитализациите поради Ковид-19 во Европа до 800.000

А1он

Од ЕБОР за Србија лани инвестиции од речиси половина милијарда евра

Ана Ололовска

Ховениер: Независноста на Косово е неповратна, решението со Србија е меѓусебно признавање

Ана Ололовска

Во Србија не стивнува бројот на новозаболени – евидентирани 19.063 заразени лица

А1он