Јоксимовиќ: Поради невоведување санкции кон Русија, Србија нема да го отвори Кластерот 3

Од:

Српската министерка за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ изјави дека Србија не замижува пред она што се случува во Украина и дека е свесна за барањето за воведување санкции кон Руската Федерација, но дека тоа е тешко за Србија поради што во Брисел нема да го отвори кластерот три во преговорите со ЕУ, за кој е спремна, јави дописникот на МИА Белград.

dobivaj vesti na viber

Кластерот 3 или „конкурентност и раст“ се однесува на информатичкото општество и медиумите, даночниот систем, економската и монетарната политика, социјалната политика и политиката за вработување, индустриската и претприемничката политика, науката и истражувањето, образованието и културата, како и царинската унија.

Јоксимовиќ истакна дека во Украина војуваат два блиски и пријателски народи на Србија, дека Србија не затвора очи и е на страната на меѓународното право, како и дека покажува хуманост и емпатија со украинскиот народ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кина: Ја зајакнуваме стратешката соработка со Русија

Катерина Павлова-Николовска

Борел: Русија е зависна од западните технологии, санкциите имаат влијание

Руски милијардер пронајден мртов во базен со прострелна рана во главата

Во Србија регистриран прв случај на заразено лице со вирусот Западен Нил

Дачиќ: Српскиот парламент ќе се конституира до крајот на јули

Катерина Павлова-Николовска

Скен : Ќе ѕвечат нуклеарки во Европа – ни тропа ли трета светска војна на врата?

Анита Петровска Рајковиќ