Јеронимос: Прашањето за името е работа на Парламентот, а не на црквата

Од:

Не го даваме нашето име, но тоа не е работа на црквата, туку на Парламентот одбран од граѓаните, вели архиепископот на Грчката православна црква Јеронимос, во однос на прашањето за името.

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Јеронимос присуствуваше на свечено отворање на изложба во градот Авлонас, а поранешниот потпретседател на грчкиот Парламент и поранешен пратеник од Нова демократија, Јоргос Сурлас, според соопштението од ГПЦ, побарал од архиепископот „да испрати порака дека никој не може да ја предаде Македонија“.

– Не стануваме Грци само еден момент или на еден ден. Грци сме секој ден, секој час. Црквата зазеде став. Рече јасно дека никаде не го даваме нашето име, но тоа не е работа на црквата. Црквата не прави протести, граѓаните одбраа Парламент и Парламентот е одговорен за тоа. Грците се одговорни што гласаат, а Парламентот да ја води земјата, рече архиепископот Јеронимос.

Би можело да ве интересира

Руската православна црква ја призна МПЦ – ОА

Горан Наумовски

Бугарската православна црква влегува во канонско единство со МПЦ

А1он

ВИДЕО: Заедничка литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Катерина Павлова-Николовска

Патријархот Порфириј му го врачи томосот на Архиепископот Македонски и Охридски Стефан

Ана Ололовска

Руска црква: Го поздравуваме помирувањето меѓу македонската и српската црква

Ковачевски: Да се радуваме и да бидеме горди за прифаќањето на МПЦ-ОА како автокефална црква еднаква во православната заедница

Ана Ололовска