Јанев: Нема воено решение за конфликтот на Блискиот Исток

Од:

Службениот бугарски премиер, Стефан Јанев, денеска разговараше со израелскиот амбасадор, Јорам Елон, а на средбата тој истакна дека Бугарија и Израел историски се тесно поврзани, додека врските меѓу двете земји денеска се силни и се темелат на заеднички интереси и соработка во голем број области од заеднички интерес, објави прес-центарот на Советот на министри.

dobivaj vesti na viber

За време на средбата се разговарало за новите перспективи за продлабочување на плодната соработка меѓу Бугарија и Израел за клучни прашања од заеднички интерес како што се иновации, кибер безбедност, одбрана, медицина, управување со водни ресурси и туризам. Во фокусот на разговорот била и сериозната ескалација на насилството во Израел и палестинските територии.

Бугарскиот привремен премиер истакна дека военото решение не е решение и повика на ефикасен дипломатски пристап. Во овој контекст, Бугарија ги поддржува сите дипломатски напори на ниво на ЕУ и ООН, како и со меѓународните партнери за деескалација на тензиите. Премиерот Јанев ги поздрави чекорите што Израел ги презеде за да ги намали и спречи тензиите и да ја гарантира слободата на вероисповед во Ерусалим.

Би можело да ве интересира

Чавушоглу оди во Израел, прва посета по 15 години

Ана Ололовска

Палестинците кои лани побегнаа од израелски затвор осудени на пет години

Ана Ололовска

Бугарскиот премиер Петков заминува во посета на Ватикан и Италија

Ана Ололовска

Израелските сили убиле 17-годишен тинејџер во Џенин

Ана Ололовска

Во Бугарија ќе се формира аналитичко тело што ќе ги следи дезинформациите во медиумите

Ана Ололовска

Петков и Вархеји на средба во бугарската Влада

Ана Ололовска