Јахјага: Подготвени сме за продолжување на дијалогот

Од:

Приштина е подготвена за продолжување на дијалогот, и дека со претседателот на Србија Томислав Николиќ може да се сретне единствено како легитимен пртетставник на Косово изјави косовската претседателка Атифете Јахјага.

Единствено како легални и легитимни лидери на нашите земји, изразувајќи ја волјата на граѓаните, можеме да разговараме и да пронајдеме оддржливи и долготрајни решенија кои се во интерес на нашите граѓани, рече Јахјага.

Во интервју за магазинот на англиски јазик „КорД“, таа, исто така, ја поздрави најавата на новата влада на Србија дека ќе ги спроведе спогодбите постигнати во Брисел.

Ова е добра вест бидејќи Косово уште од првиот ден ги исполни сите спогодби постигнати во Брисел и затоа е ова долго очекуваната добра вест од Србија, изјави Јахјага.

Таа смета дека Србија до сега ја опструирала примената на спогодбите постигнати во рамки на дијалогот Белград-Приштина, тврдејќи дека постигнатите решенија не се доволно јасни.
-Од ЕУ баравме да пронајде форма и механизам што ќе ги обврзе државите да го спроведат секој детаљ од спогодбите на кои се согласија во Брисел. Реков дека не постои друг начин, односно дека нема алтернатива за нормализацијата на односите меѓу Косово и Србија, рече Јахјага.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Косовскиот министер објави снимка од внатрешноста на вилата на Радоичиќ: Тој е Пабло Ескобар

Предраг Петровиќ

НАТО: Одобривме дополнителни сили за решавање на ситуацијата на Косово

Орце Костов

Радоичиќ ја прифатил одговорноста за организирање на вооружениот конфликт кај Бањска

Горан Наумовски

Косовската полиција врши претреси во северниот дел на Косовска Митровица, Звечан и Зубин Поток

Косовските специјалци упаднаа во клиничката болница во Северна Митровица

Вучиќ: „Еди Рама молчеше кога терористи убија осум полицајци во Куманово, а еден од терористите има и споменик

Предраг Петровиќ