Извлечени рударите кои беа заглавени во Трепча поради прекин на електричната енергија

Од:

Рударите кои беа заглавени во косовскиот рудник за јаглен Трепча поради прекин на снабдувањето со електрична енергија, се извлечени попладнево, откако беше саниран дефектот предизвикан од удар на гром во рудничкиот систем за електрична енергија, јави дописникот на МИА од Приштина.

dobivaj vesti na viber

Информацијата во изјава за медиумите ја потврди претседателот на Синдикатот на рударите на Трепча, Гани Османи.

– Извлечени се сите рудари и нивната состојба е добра, изјави Османи.

Вкупно 123 рудари од прва смена, кои работат од седум до 14 часот, пред завршувањето на работното време останаа заглавени во хоризонтите 9, 10 и 11 на рудникот, откако гром уништил неколку изолатори во неговата електрична мрежа.

Веста дека сите се излезени и дека нема повредени, за порталот „Газета експрес“ ја потврди и директорот на рудникот, Енис Абдурахмани, нагласувајќи дека ситуацијата сега е целосно нормализирана.

– Точно е, излегоа сите рудари, а сега влегуваат и работниците од втората смена, за да продолжат со работа. Сé е во ред сега, изјави Абдурахмани.

Би можело да ве интересира

Османи: Косово се координира со НАТО за целата своја територија

Ана Ололовска

Рама: Ќе дојде конечното признавање, Косово нема да чека колку што чекаше за независноста

Ана Ололовска

Курти: Да бидеме заедно почесто не само на прослави

Ана Ололовска

Вучевиќ: Ситуацијата на Косово и понатаму е тензична

Ана Ололовска

Во Тирана утре заедничка седница на Парламентите на Албанија и на Косово

Ана Ололовска

Лајчак: Во тек е разговор со Петковиќ и Бислими

Ана Ололовска