Израелскиот амбасадор во Србија: Веќе го признавме Косово на 4 септември

Од:

Новиот амбасадор на Израел во Србија, Јахел Вилан, денеска изјави дека не може да има прашање за тоа дали Израел ќе го признае Косово или не, бидејќи, како што рече тој за Н1, Израел го призна Косово на 4 септември.

На тој датум во Белата куќа беа потпишани договори во две варијанти, а само во документот потпишан од Приштина стои признавањето на независноста на Косово од Израел, бидејќи Белград не сакаше да се согласи со тоа, но не можеше да ја спречи суверената одлука на Израел.

Израелскиот амбасадор уште еднаш го повтори тоа, нагласувајќи дека на инаугуративната средба со српскиот претседател Александар Вучиќ разговарал за подобрување на односите меѓу двете земји, а на прашањето како Вучиќ го коментирал израелското признавање на Косово, Вилан изјавил дека тоа не е нешто од што е задоволен Вучиќ и не поддржува такво нешто.

– Но, Израел е суверена држава и тоа е наша одлука. Договорот беше потпишан, и тоа не е нешто што јас или Вучиќ ќе го смениме. Треба да работиме на подобрување на односите и да не се занимаваме премногу со нешто што беше направено пред две и пол недели во Вашингтон, рече израелскиот амбасадор.

– Сега треба да видиме како да не дозволиме тоа да влијае на односите меѓу Србија и Израел, рече Вилан за телевизијата Н1.

На 16 септември, веднаш по предавањето на акредитивните писма на претседателот Вучиќ, тој во изјава за Танјуг рече дека Израел сè уште технички не го признал Косово, но посочи дека тоа е дел од неодамна постигнатиот договор во Вашингтон:

– Што се однесува до Косово, имаме изјава од израелскиот премиер за меѓусебно признавање на Израел и Косово. Досега, не презедовме дополнителни чекори на терен, но тоа е дел од договорот потпишан во Вашингтон, рече тогаш Вилан.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Девојка предизвика инцидент во Претседателството на Србија додека внатре зборуваше Вучиќ

Жарко Настоски

Србија и да го реши прашањето со Косово нема да влезе брзо во ЕУ, смета потпретседателот на Европското движење во земјата

А1он

Белградска „Арена“ повторно пренаменета во Ковид-болница за 510 пациенти

Ана Ололовска

Брнабиќ: Српската влада не планира затворање и воведување полициски час, граѓаните треба да останат дисциплинирани

А1он

Новозаразени 137 лица во Косово

Ана Ололовска

Косовскиот премиер повика на максимално внимание за да се избегне целосно затворање на земјата

Ана Ололовска