Измамници во Бугарија со лажни венчални листови присвојувале имот од починати лица

Од:

Во Бугарија откриена е група измамници кои со помош на лажни венчални листови се стекнувале со недвижен имот и други работи од починати лица.

Полицијата уапси шест лица кои за пет години стекнале нелегално 15 имоти во вредност од 500.000 евра.

Меѓу уапсените има еден полицаец кој ги пронаоѓал информациите и еден градски функционер од Софија. Улогата на полицискиот службеник била да пронајде стари или неодамна починати лица со вредни недвижнини и пари, а градскиот службеник бришел потенцијални наследници и издавал фалсификувани венчални листови, соопшти Обвинителството за организиран криминал.

Една од лажните венчаници, наводно, била издадена во Русија.

Групата е откриена откако еден од нив, маскиран како жена, во средата се обидел да подигне 600.000 лева (300.000 евра) од банка во Софија за да купи стан во готово.

Би можело да ве интересира

Каракачанов понуди оставка, се премисли и ја повлече, па пак се пишмани

А1он

Две доживотни затворски казни за нападот во Бургас врз израелските туристи

Ана Ололовска

Во Бугарија потврдени 44 нови случаи на коронавирус

Ана Ололовска

Бугарскиот претседател Радев Радев најави дека вето на измените на изборниот закон

А1он

ВИДЕО: Борисов „ги чести“ пензионерите со по 25 евра

Горјан Грнчаровски

ВИДЕО: Хорор во Бугарија – познат насилник си ја запалил сопругата додека спиела

Горјан Грнчаровски