Изетбеговиќ: Пресудата во Хаг става печат на темен дел од историјата

Од:

Членот на босанското претседателство Бакир Изетбеговиќ денеска изјави дека пресудата за шестемина членови на раководството на босанските Хрвати за време на граѓанската војна става печат на еден темен дел од историјата.

Шесте хрватски политички и воени водачи од БиХ беа осудени на казни од 20 до 25 години затвор, а при изрекувањето на пресудата во Трибуналот во Хаг генералот Слободан Праљак на драматичен начин изврши самоубиство, пиејќи отров.

– Својата последна пресуда Трибуналот му ја изрече на Јадранко Прилиќ и на една група кои учествуваа во злосторничкото здружение и во политиката предводена од Фрањо Туѓман, изјави Изетбеговиќ.

Би можело да ве интересира

Косовскиот амбасадор во Македонија контактиран од Специјалниот суд во Хаг

Ана Ололовска

Босанскиот министер за прашања на борците почина од Ковид-19

Ана Ололовска

Пандемијата сериозно ја наруши надворешната трговија на БиХ

Ана Ололовска

Бил Клинтон и САД беа блиску да ја изневерат Босна и Херцеговина

Ана Ололовска

Објавени тајни документи: Како пропаднал планот на Клинтон да го реши прашањето на Босна

Ана Ололовска

ОН и СЗО загрижени поради здравствените извештаи во БиХ

Ана Ололовска