Изетбеговиќ, Комшиќ и Радончиќ договорија коалиција на државно ниво и за Кантонот Сараево

Од:

Претседателите на СДА, Бакир Изетбеговиќ, на СББ, Фахрудин Радоњчиќ, и ДФ на Жељко Комшиќ, денеска договорија заеднички настап на државно и федерално ниво на власта, но и во Кантонот Сараево.

Претседателот на СДА, Бакри Изетбеговиќ, на новинарите им кажа дека е постигнат договор меѓу трите партии за коалицирање на ниво на државата, Федерацијата на БиХ, и во кантоните, вклучувајќи го и Кантотнот Сараево, јави Ал Џезира.

Изетбеговиќ кажа дека заменичките места во Советот на министри на БиХ ќе ги заземе СДА, соопшти агенцијата Анадолија.

Според него, премиерот на Кантонот Сараево ќе биде заеднички избор на трите партии, а СДА ќе има седум министерски места, СББ три и ДФ две.

Би можело да ве интересира

Босанскиот министер за прашања на борците почина од Ковид-19

Ана Ололовска

Пандемијата сериозно ја наруши надворешната трговија на БиХ

Ана Ололовска

Бил Клинтон и САД беа блиску да ја изневерат Босна и Херцеговина

Ана Ололовска

Објавени тајни документи: Како пропаднал планот на Клинтон да го реши прашањето на Босна

Ана Ололовска

ОН и СЗО загрижени поради здравствените извештаи во БиХ

Ана Ололовска

Комшиќ: Нема да дозволиме решението за Косово да се поврзе со БиХ

Ана Ололовска