Изборниот колегиум пресече избори на 30 јуни во Албанија ќе има

Од:

Повеќе нема дилема,локаланите избори во Албанија ќе се одржат на 30 јуни.

Вака пресече Изборниот колегиум на денешната седница, со потврдување на одлуката на Централната изборна комисија(ЦИК) со која се отфрла барањето на Партијата за национално единство да биде избришана од гласачките ливчиња.

На седницата лидерот на партијата,адвокатот Идајет Беќири го образложи приговорот, напоменувајќи дека уредбата на претседателот Илир Мета за одложување на изборите е објавена во Службен весник и таа е во сила и оти во услови на тензичка политика ситуација неговата партија не сака да учествува на изборите.

Од друга страна, претставникот на ЦИК рече дека оваа институција останува на одлуката што ја дала на барањето на Партијата за национално единство.

-Уредбата на претседателот е кршење на Уставот. Таа е неважечки административен акт, рече претставникот на ЦИК.

Според ЦИК партијата на Беќри не може да се избриште бидејќи веќе се испечатени гласачките ливчиња.

Би можело да ве интересира

Баша побара предвремени избори: Владата да го следи примерот на Северна Македонија

Ана Ололовска

Возилото на Албин Курти дел од сообраќајка во Тирана

Ана Ололовска

Хакери од Албанија се заканија со напад врз ТАНЈУГ

Ана Ололовска

Даде: За разлика од Рама, Заев потврди дека е премиер одговорен пред својот народ

Ана Ололовска

Од Франција депортирани 120 албански државјани

Ана Ололовска

Круемади: Со Рама премиер ЕУ е невозможна мисија

Ана Ололовска