Италијанци продавале лажно злато во Тирана и Подгорица

Од:

Двајца италијански државјани се уапсени во албанскиот град Елбасан поради продажба на лажно злато во Албанија и во Црна Гора.

dobivaj vesti na viber

Во акцијата „Fake Gold“ (лажно злато) уапсени се Фортунато Мадалони(67), жител на Наполи и 76-годишниот Рикарди Џенарио, жител на Милано, се уапсени во обид да продадат уште една количина лажно злато на златар во Елбасан.

– Од истражните дејствија е утврдено дека овие граѓани меѓусебно во периодот јуни-август 2022 година продавале злато (метал) во вид на зрна, во вредност од 200.000 евра, во Тирана и Подгорица. Како материјални докази запленети се 3 килограми лажно злато, 160 грама чисто злато, 4 мобилни телефони, 1.500 евра и 150 швајцарски франци, стои во полициското соопштение.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Рама: Посакувам да нема потреба да се собереме за уште една криза, туку да изградиме нешто за иднината на Европа

Ана Ололовска

Земјотрес со јачина од 3,5 степени ја погоди Албанија

А1он

„Газпром“: Продолжуваат испораките на гас за Италија

А1он

Закана од Иран: Имаме дрон што може да го погоди кампот на МЕК кај Драч

Ана Ололовска

Албанија за октомври купи струја за 34 милиони евра

Ана Ололовска

ФУЕН изгласа Резолуција за правата на Македонците во Република Албанија

Ана Ололовска