Италија испрати медицинска екипа и 500.000 маски во Албанија

Од:

Медицинска екипа составена од лекари и медицински сестри со искуство во лекувањето на заболени со Ковид-19 попладнево пристигна на аеродомот во Тирана.

„Екипа експерти во Албанија ќе престојува 14 дена и ќе реализира консултативни активности и ќе им помага на албанските колеги што треба да првземат од специфичен здравствен апсект во дијагностицирањето и борбата со Ковид-19, пренесуваат албанските медиуми.

Заедно со медицинската екипа прстигна и донација од 500.000 хирушки маски .

На аеродромот беа пречекани од италјанскот амбасадор во Тирана, Фабрицио Буци и министерката за здравство и социјална заштита,Огерта Манастирлиу.

Албанскиот претседател преку објава на Фејсбук искажа голема благодарност и признание за потегот.

„Голема благодарност и прзнание до нашата драга Италија, за тимот составен од седум лекари и медицински сестри, како и за 500.000 хируршки маски, кои ги испрати како помош во Албанија, со цел справување со последиците од Ковид-19. Италија останува незаменлив стратешки партнер на Албанија која отсекогаш била прва која ни помога дарежливо секогаш кога сме искусиле кризи и големи трагедии!Оваа солидарност уште повеќе ќе го зајакнат

одличниот однос меѓу двете земји и народи,напиша Мета на Фејсбук.

Албанија во време на пикот на пандемијата во Италија на двапати испрати екипи од по 30 лекари и медицински сестри ко по еден месец беа на припомош на италјанските колеги.

Би можело да ве интересира

Лондонскиот градоначалник бара да се забрани одење по гости во време на пандемија

А1он

Прогласен карантин во најголемите градови во Велс

А1он

Шпанија се подготвува за целосна блокада на Мадрид поради Ковид-19

А1он

Астра Зенека нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни несакани дејства

А1он

Борисов: Нема да ги затвораме градовите и да воведуваме нови ограничувања за луѓето

Горјан Грнчаровски

Пациентите кои немаат Ковид-19, а се на интензивна нега во грчките болници, доколку е потребно ќе се префрлаат во приватни клиники

Ана Ололовска