Истрагата утврди: Возачот изгубил контрола над автобусот од Полска

Од:

Увидот за сообраќајната несреќа во која загинаа 12 луѓе на автопатот кај Брезница, Хрватска, утврди дека возачот изгубил контрола над воланот, а за да се утврдат причините за несреќата, наредена е обдукција на жртвите и вештачење за интоксикација на возачот.

dobivaj vesti na viber

Несреќата што се случи утрото околу 5.25 часот на автопатот Горичан-Загреб во правец на Загреб кај градот Брезница ја истражуваше заменичката на жупанискиот правобранител на Вараждин, заедно со полициски службеници од полицијата во Вараждин, информираше на својата веб страница Државното обвинителство.

Според досега собраните податоци, сообраќајната несреќа се случила кога возачот на автобусот регистриран во Полска, изгубил контрола над воланот на возилото, кое свртело надесно, ја пробило заштитната ограда и слетало надвор од автопатот.

Хрватскиот министер за внатрешни работи и началник на штабот за цивилна заштита Давор Божиновиќ потврди дека истрагата на местото на несреќата е завршена.

„ Автобусот е однесен на обезбеден паркинг. Што се однесува до предметите на патниците, тие се чуваат во просториите на полициската управа Вараждин. Тие предмети ќе им бидат доделени на луѓето по барање од официјални институции“, рече тој.

„ Во автобусот имало 44 лица (42 патници и 2 возачи), 32 лица се згрижени, а 12 починале“, потврди Божиновиќ.

Би можело да ве интересира

Првите проблеми во истрагата за полскиот автобус: Тахографот е уништен, брзината не можеше да се прочита

Горан Наумовски

Црн епилог: Четворица загинати и осумина повредени во сообраќајката во Бугарија

Горан Наумовски

Во превртениот полски автобусот имало 3 свештеници и 6 калуѓерки

Горан Наумовски

Сите настрадани во автобуската несреќа во Хрватска се полски државјани, соопшти полското МВР

(ВИДЕО) Се зголемува бројот на загинатите и повредените во автобуската несреќа во Хрватска

Горан Наумовски

Романски автобус излетал од пат во Бугарија, тројца загинати

Горан Наумовски