Исполнето едно од барањата на албанските студенти, но протестите продолжуваат

Од:

По дводневните студентски протести во Тирана, Елбасан и Корча, албанската Влада го укина членот од Законот за високо образование со кој се предвидуваа нови тарифи за повторен упис на година и за полагање заостанати испити.

Одлуката на Владата ја соопшти албанската министерка за образование Линдита Никола, која искажа подготвеност да се исполнат другите барања на студентите и ги повика ректоратите на Универзитетите да ги решат останатите проблеми со кои се соочуваат студентите.

– Владата денеска ја укина одлуката која е поврзана со тарифите. Повеќе нема дополнтелно плаќање за студентите кои изгубиле година. Што се однесува до намалување на тарифата за студирање за 50 отсто, тоа е во надлежност на универзитетите, рече Никола.

Таа најави дека ќе биде формирана работна група за разгледување и решавање на проблемите.

Со предлогот на министерката студентите не се согласуваат и бараат итно исполнување на сите нивни барања. Тие најавија продолжување на протестите, кои од пред Министертвото утре се селат и пред Владата во Тирана.

Студентите уште бараат во управите на унверзтетите да има нивен претставник, потоа подобрување на условите во домовите за сместување и преполовување на тарифата за студирање.

Тие денеска апелираа до партиите да не доаѓаат на нивните протестите.

Би можело да ве интересира

Почина Неџмије Хоџа,сопруга на Енвер Хоџа

А1он

Албанија: 13 сомнителни случаи за коронаврус – сите негативни, издвоени дополнителни милион долари за опрема

А1он

Од Шпанија вратени 26 албански државјани

Ана Ололовска

За изгубени судења во Стразбур албанската Влада има 18 милиони евра заостанати обврски

Ана Ололовска

Прва жртва на свински грип во Албанија

Ана Ололовска

Рама: Против коронавирусот не може да се борите со политика, правиме сè во соработка со СЗО