Искршено стаклото на македoнскиот културен клуб во Благоевград – не стивнуваат провокациите

Од:

Вандалскиот чин бил пријавен вечерва во 21:40 часот објави бугарската ТВ НОВА. Според медиумот полициската патрола видела дека е скршено стаклото на Македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград,

Според првичните информации, четири камења се пронајдени пред објектот. Пред клубот има неколку полициски автомобили, а униформираните службеници забрануваат фотографирање.

Македoнскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград беше отворен во тензична атмосфера на 30 октомври минатата година во присуство на гости од Македонија и Македонци што живеат во Бугарија.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Еден човек загина во масовна тепачка со секири и мотики на пазар во Бугарија

Горан Наумовски

Бугарија пред банкрот, доцни влезот во еврозоната

Горан Наумовски

(ВИДЕО) 92-годишен Бугарин возел пијан, без дозвола и со нерегистриран автомобил: Не знам за што ме сопреа!

Орце Костов

Бугарија за половина час ја погодија три земјотреси

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Андреева-Малкова од БНР: Чекаме Бугарите да бидат впишани како рамноправен народ во Уставот на Македонија

Орце Костов

Раперот кој доби смртни закани поради песната за Македонија поднел пријава во бугарската тајна служба

Орце Костов