Иринеј против автокефалноста на МПЦ

Од:

Епископот Иринеј го критикуваше епископот Лаврентиј поради изјавите дека СПЦ треба да и даде автокефалност на непризнаената Македонска православна црква.

„Принуден сум да му се обратам повторно и тоа јавно, поттикнат од неговото крајно непромислена, несериозна и црковно-канонски неприфатлива изјава, дека нашата Црква треба да и даде независност или автокефалност на така-наречената Македонска црква“, наведе епископот Иринеј, кој е и портпарол на СПЦ.

Епископот Иринеј наведува дека е длабоко уверед дека освен епископот Лаврентиј никој не би предложил такво нешто и се надева дека во меѓувреме и тој ќе се предомисли.

Би можело да ве интересира

Осветена првата македонска православна црква во Хрватска „Св. Злата Мегленска“

ПОА на Вранишковски ќе се интегрира во Синодот на Македонската православна Црква – СПЦ донесе одлука

Извештај на Стејт департмент за верските слободи во Северна Македонија

Почнува Соборот на СПЦ, теми Косово и македонското прашање

Ана Ололовска

Лидерите на петте верски заедници предлагаат повлекување на предлог-законите за матична евиденција и за родова еднаквост

Ана Ололовска

МПЦ го почна обединувањето со ПОА на Вранишковски, распределбата на епархиите ќе биде усогласена со српската црква