Инспекциски надзор во словенечката полиција по информациите за наводна шпионажа на пратеници и политичари

Од:

Инспектори предводени од комесарот за информации Мојца Прелесник почнаа инспекциска постапка во словенечката полицијата со цел да се испитаат информациите за наводна шпионажа и следење на политичари и пратеници.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, Плесник веќе го потврди инспекцискиот надзор, кој доаѓа по ненадејната контрола, исто така врз полицијата која ја направи Комисија за надзор врз безбедносните и разузнавачките служби (КНОВС).

Дополнително и Дирекцијата на генералната полиција соопшти дека започнале внатрешна истрага по информациите за наводна шпионажа, а директорката Татјана Борнар кажа дека тие имаат редовни интерни контроли за тоа како се употребуваа личните податоци на луѓето.

Инаку, вонредната контрола врз полицијата која ја направи КНОВС беше тема за остра политичка дебата во Словенија. Премиерот во оставка Мајан Шарец контролата ја опиша како дефокусирање од истрагата за влезот на унгарски пари во Словенија, додека од партијата на Јанша, чии пратеници беа најбројни при контролата врз полицијата, сметаат дека се работи за нивно законско право и должност да вршат контрола врз работата на полицијата.

Би можело да ве интересира

Верските лидери во Словенија ги повика верниците дома да го празнуваат Велигден

Ана Ололовска

Во Словенија потврдени 36 новозаразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Возачите на градските автобуси во Љубљана дневно разнесуваат 515 бесплатни оброци

Ана Ололовска

Поради епидемијата Заводот за здравствена заштита на Словенија се соочува со финансиски проблеми

Ана Ололовска

Словенија од вторник почнува со постепено укинување на ограничувања за коронавирусот

А1он

Во Словенија вкупно 1.067 лица се заразени со коронавирусот

Ана Ололовска