Иницијатива за отворање на границата на Србија со Република Српска и Црна Гора

Лидерите на НСД, Андрија Мандиќ и на ДНП, Милан Кнежевиќ покренаа иницијатива кај српскиот претстедател Александар Вучиќ и кај Милорад Додик да се отвори границата помеѓу Србија, Република Српска и Црна Гора.

Како што се наведува во заедничкото соопштение, ова е неопходно поради „опасните трендови во регионот кои неодамна ги најави косвскиот премиер Рамуш Харадинај, а кои се однесуваат на создавање на антисрпска коалиција која би била составена од Албанија, Црна Гора, Хрватска, Македонија и Косово“.

Се додава дека српскиот претседател го запознале со актулената општествено – политичка ситуација, посебно истакнувајќи го „институционалниот прогон на Србите во Црна Гора“.

Мандиќ и Кнежевиќ изразиле и благодарност затоа што бил усвоен нивниот предлог за отворање на српски конзулат во северниот дел на Црна Гора.

Би можело да ве интересира

Болтон: САД решени да го поддржат продолжувањето на дијалогот меѓу Белград и Србија

Ана Ололовска

Франција ќе продолжи да ја поддржува Србија на нејзиниот пат кон пристапувањето во ЕУ

Ана Ололовска

Хан следната недела во Белград на разговори за реформите и за ситуацијата во регионот

Лажна е дојавата за бомба во авионот на аеродромот во Белград, потврди српското МВР

Ана Ололовска

„1 од 5 милиони“: Продолжените договори на директорите на РТС и РТВ се награда за измамата

Ана Ололовска

Ѓилас: Во Србија нема ниту слобода, ниту демократија

Ана Ололовска