Инфлацијата во Хрватска во декември достигна 5,5 отсто, што е најмногу од 2008 година

Од:

Инфлацијата во Хрватска во декември минатата година е зголемена за 5,5 отсто на годишно ниво, додека во цела 2021 година е зголемена за 2,6 отсто во однос на претходната година, покажуваат денешните податоци на Државниот завод за статистика (ЦБС).

dobivaj vesti na viber

Декемвриската годишна стапка на инфлација е највисока од октомври 2008 година, кога изнесуваше 5,9 отсто.

Во однос на ноември, цените на стоките и услугите за лична потрошувачка во Хрватска во декември се задржале во просек на исто ниво.

На годишна основа, во последниот месец од минатата година, најмногу поскапеле превозот и тоа за 11,4 отсто, што во најголем дел се должи на растот на цените на горивата од 22,5 отсто на годишно ниво.

Цените на храната, кои имаат значително учество во потрошувачката кошничка, го продолжија растот што го почнаа во јули и во просек во декември на годишно ниво беа повисоки за 8,1 отсто.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Милановиќ: Хрватскиот амбасадор во НАТО ќе добие инструкции да се спротивстави на членството на Финска и Шведска

Ана Ололовска

Дојава за бомба во Авенија мол во Загреб

Ана Ололовска

Грлиќ Радман: НАТО посилно да се ангажира во Западен Балкан

ВМРО-ДПМНЕ: Највисока инфлација во Македонија од 1995 година

Хрватска одобри воведување на еврото во 2023 година

А1он

Протести и контрапротести во Хрватска околу правото на абортус

А1он